Рекрутерське фольклорне: «Хто займався підбором IT-спеціалістів, тому море по коліна». Вашу вакансію спеціалісти досліджують під мікроскопом і сто разів подумають — чи відгукнутися. Але якщо створити вакансію правильно — відгук буде. Про правила створення вакансії для IT-спеціалістів розповідає Михайло Гайдей, Project manager IT-відділу компанії MDCONSULT.

Резюме IT-спеціалістів на job-сайтах вдосталь, але роботодавці все одно відчувають дефіцит — потрібних спеціалістів не вистачає. Щоб залучати та утримувати їх, компанії готові платити більше ніж на ринку праці — і це сильно його перегріває. Тому й IT-спеціалісти зараз вельми перебірливі, і важливо їх зачепити з самого початку. Чим? Описанням вакансії.

Загальні правила для всіх вакансій одні й ті ж: інформативність, прозорість, точність. Вакансія та проєкт мають бути зрозумілими для спеціаліста, тому варто підійти серйозно до створення тексту.

Чітко опишіть обов’язки

Якщо ви в пошуках програміста JavaScript, то мало вказати в обов’язках «написання коду на JavaScript». В різних компаніях розробка ведеться по-різному: у деяких компаніях на плечі розробників лягає ще й спілкування зі замовниками, десь цим займається лише менеджер проєкту, десь є штатні верстальники, десь верстанням займаються самі розробники тощо.

Розкажіть, чим конкретно потрібно займатися — які додатки чи модулі потрібно буде розробити, з ким взаємодіяти, які технології обов’язкові для роботи на проєкті, а знання яких будуть плюсом, яка роль потрібного вам спеціаліста в проєкті.

Неправильно: Розробка нового та виправлення вже наявного функціонала.

Правильно: Розробка нового функціонала з покриттям Unit тестам. Застосування принципів об’єктноорієнтованого програмування. Проєктування та реалізація архітектурних рішень й необхідної бізнес-логіки.

Детально опишіть стек технологій

Чим детальніше ви розпишете технології, з якими доведеться працювати, тим краще. Вкажіть мову, версію, платформу, середовище розробки, бібліотеки та фреймворки, котрі використовуються у вас в проєкті. Можливо для вас це набір незрозумілих слів, а для розробників — дуже важлива інформація, тому не бійтеся «перенавантажити» опис, деталізуйте його.

Неправильно: Сервіс CVpool відразу стартував на сучасних технологіях.

Правильно: Основний стек сервісу CVpool: React.JS / GraphQL (Apollo Client) / Python (Django) / Gitlab CI/CD.

Опишіть сам проєкт

Для багатьох розробників це дуже важливо. Більшість програмістів ліпше оберуть цікавий проєкт в невеликій компанії, ніж нецікаву роботу у великій компанії.

Необов’язково вказувати клієнта та подробиці проєкту (буває, що дані не треба розкривати, особливо якщо існує відповідний договір). Загалом розробників цікавлять в першу чергу загальні відомості про проєкт: вебсайт це чи ERP-система, власний продукт чи замовлений проєкт, приватний чи державний. Якщо ви розповісте про це, то спеціалісти зможуть оцінити, який досвід тут отримають, наскільки цікавими будуть завдання.

Обличчя компанії-аутсорсера — це її проєкти, тому дайте посилання на портфоліо вашої компанії. Це величезний плюс для опису вакансії. Портфоліо надає можливість кандидату оцінити масштаб проєктів, рівень складності, перспективи. Серед програмістів багато ідейних людей, яким важливо створити якісні та потрібні продукти — так нехай імена клієнтів самі розкажуть, що працювати доведеться саме з такими проєктами!

Неправильно: Працювати над різноманітними проєктами та виконувати цікаві завдання. 

Правильно: Головна ціль нашого продукту CVpool — автоматизація та диджиталізація HR-процесів. Наша місія — вивести рекрутинг 21 століття на новий рівень, зробити його ефективним та оптимізувати HR-процеси наших клієнтів. 

Розвиток спеціалістів у компанії

IT-спеціалісти націлені на розвиток та навчання сильніше, ніж представники багатьох професійних сфер. Можливо, винні в тому компанії, котрі в гонитві за цінними співробітниками розніжили їх безкоштовними курсами, тренінгами та сертифікаціями, можливо, справа в самій специфіці IT-сфери.

Якщо відмінність між економістом і провідним економістом важко виміряти в якихось конкретних показниках, крім досвіду, то звична система грейдів (рівнів) в IT-сфері має під собою досить чіткі критерії, зазвичай: junior- (підтримка та багфікс); middle- (самостійна розробка окремих модулів); senior- чи lead- (архітектура проєкту і його оцінка, управління командою); code review (аудит/ інспекція коду, контроль якості коду). Таким чином, у початківця вже є вектор розвитку. І цей вектор вказує в сторону компанії, яка сприяє професійному та кар’єрному росту.

Навіть якщо ваша компанія не надає можливості для корпоративного навчання чи програм сертифікації, зацікавте кандидатів альтернативними методами розвитку. Розкажіть про систему коучингу та обміну досвідом між співробітниками, про корпоративну базу знань, про оплату професійної літератури, матеріалів для навчання і т.і.

Читати  Робота, кар’єра, майбутнє: 17 проєктів та 5 компаній

Неправильно: Робота в компанії з високим рівнем корпоративної культури та гарантований кар’єрний розвиток.

Правильно: Освоєння нових технологій, які вас цікавлять, з подальшим їх впровадженням в проєкти. 100% оплата курсів компанією.  

Розкажіть про умови праці

Рідко коли програміст відмовиться від гнучкого графіку та дистанційної роботи. В компанії MDCONSULT IT-відділ працює дистанційно і ми завжди вказуємо цю інформацію в описі вакансії. А що стосується роботи в офісі, то таким спеціалістам дуже важливо, як організовані робочі місця та простір. Більшість представників IT-сфери — інтроверти, а тому не люблять приміщень для всієї команди — важко усамітнитися, побути в тиші, зосередитися на завданнях. Розкажіть, як влаштований ваш офіс: скільки осіб сидить в одній кімнаті, чи є зони для відпочинку та обідів, яка техніка доступна співробітникам, чи можна інколи працювати віддалено.

Неправильно: Робота в дружньому колективі. Просторий та комфортабельний офіс. 

Правильно: Команда працює дистанційно з гнучким графіком роботи, який підлаштовується під ваші потреби. Корпоративна культура та взаємодія між співробітниками будується горизонтально, ви маєте можливість безпосередньо впливати на проєкт та на процеси в компанії. Якщо ви бажаєте працювати в офісі, ми надаємо просторе технічно обладнане робоче місце. 

Опишіть бонуси та кар’єрні перспективи

Професійний ріст нерозривно пов’язаний з кар’єрним просуванням. За кар’єрними прагненнями IT-спеціалісти поділяються на два табори: ті, що бажають розвиватись у технічному напрямку, і ті, що обирають менеджерський. Зацікавте кандидата не лише тим, що він відразу отримає у вашій компанії, але й тим, чого він досягне в майбутньому. Розкажіть коротко про систему атестації, порядок перегляду посади та категорій, програми підвищення кваліфікації та кадровий резерв.

IT-спеціалісти знають, який великий попит на них — і ставлять собі відповідну ціну. Але навіть якщо і не писати у вакансії конкретні цифри (у багатьох компаніях так заведено) — вкажіть загальну схему начислення заробітної плати, чи є бонуси та премії, додаткові виплати для відпустки чи для важливих дат, компенсації затрат на спорт і т.д.

Неправильно: Ми надаємо можливості розвитку та росту з власною бонусною системою.

Правильно: Кожних пів року ми проводимо рев’ю, на якому оцінюємо прогрес, обговорюємо успіхи та труднощі, які виникали у роботі. Також обговорюються особисті побажання в розвитку працівника. У підсумку співробітник отримує детальний звіт з вказанням ставки на наступних пів року та цілей, необхідних для кар’єрного розвитку. 

Розкажіть, як ви наймаєте на роботу

Мало хто з кандидатів готовий витрачати робочий час на проходження нескінченних співбесід. Відразу вкажіть, скільки відбіркових етапів прийнято у вашій компанії, від чого залежить їх проходження і коли очікувати результатів. 

Наш IT-відділ розробив спеціально платформу для відеоспівбесід CVpool, без участі HR-менеджера. Це спрощує підбір, робить його якіснішим, шляхом перегляду великої кількості інтерв’ю на перших етапах, а для IT-спеціалістів — це зручний сервіс, який заощаджує час, адже не потрібно домовлятись про зустрічі, достатньо перейти за посиланням та відповісти на запитання менеджера з підбору персоналу.

Неправильно: Якщо у вас є бажання розвиватися у потужній компанії, тоді приєднуйтеся! Чекаємо на ваше резюме! 

Після такого звернення наступає тиша, тому що розробнику не зрозуміло, що на нього чекає та як саме відбувається процес відбору. І це в IT-сфері важливо. А ось як описуємо процес ми.

Правильно: Перша співбесіда проходить на платформі CVpool, протягом тижня вам дадуть відповідь. На наступному етапі буде співбесіда, яка містить в собі теоретичну та технічну частини. Також ви дізнаєтеся про work-flow (послідовність виконання дій та процесів в команді) та отримаєте відповіді на ваші запитання. Через кілька днів, у випадку успішного проходження співбесіди, проводимо лайвкодинг (рішення завдання в режимі онлайн), який розрахований на 30 хвилин. Після останнього етапу ви отримуєте відповідь протягом тижня. 

Надіюсь, що ці рекомендації будуть для вас корисними й ви знайдете найкращого IT-спеціаліста у вашу команду.  


Стаття на MC.today: Як створити вакансію, на яку відгукнуться найкращі IT-фахівці: 7 основних правил із прикладами