За даними Australian Bureau of Statistics, становище на ринку праці для молодих людей та підлітків продовжує погіршуватися. У реаліях сьогодення, коли велика кількість дорослих людей постійно змінюють місце роботи та фах, ідея кар’єри та загалом це поняття поступово розмивається.

Існує думка, що шлях до отримання роботи стає все більш невизначеним та зникає лінійність, тому молодим людям необхідні певні м’які навички та гнучкість, щоб орієнтуватися в неспокійних морях сучасного ринку праці.

У звіті Фонду молодих австралійців (FYA), після аналізу понад 20 мільярдів годин роботи, яку виконало понад 12 мільйонів австралійців, стверджується, що «такі мобільні навички та можливості життєво важливі для успіху в автоматизованому та глобалізованому робочому середовищі». Такій тенденції дали визначення «Нове замовлення на роботу». Що ж про це думають молоді люди й що готує для них гіг-економіка?

Кар’єра та її розвиток залишається бажаним, але здається майже недосяжним.

Опитування 5029 австралійців у віці від 18 до 29 років показало, що 67% осіб збентежені пошуком роботи, яка допоможе побудувати кар’єру. Більшість (56%) вважають, що перспективи працевлаштування у їх сфері не дуже хороші. Хоча й більшість з них були раді змінювати вектори кар’єри та сферу, близько половини опитуваних хочуть саме «будувати кар’єру, а не просто мати роботу». У звіті FYA стверджується, що «ймовірніше, сьогодні підліток 15 років обере 17 різних проєктів, щоб поповнити портфоліо, ніж роботу в 5 компаніях протягом свого життя».

Може змінюватися й характер відношення молоді до роботи. Ідея «Я — підприємство» була сформульована Пітером Келлі з RMIT. Наприклад, у нещодавно опублікованій книзі під назвою «Спад та підйом у новій економіці» американський антрополог Ілана Гершон прогнозує, що там, де праця традиційно передбачає трансляцію часу й зусиль співробітника за гроші, молоді люди все частіше визначають себе, і визначаються роботодавцями, як бізнес з брендом.

Читати  Керівник 5-го рівня. Як створюються великі компанії?

У звіті CSIRO відмічається, що в Р2Р «одноранговій економіці» компанії скорочують штат, «при цьому багато функціоналу беруть на себе фрілансери та портфельні працівники». Хоча фріланс «ще не прижився в Австралії», він став більш розповсюдженим в інших країнах, і його ріст тут здається неминучим.

Ведення такого своєрідного бізнесу точно не для всіх. Опитування, про яке ми розповіли вище, показало, що лише половина респондентів хоче бути самі собі начальниками. Якщо молоді люди не думають про себе як про бізнес, то в нинішніх умовах важливо розвивати в собі навички підприємництва, такі як цифрова грамотність, критичне мислення та навички самопрезентації.

За яку ж роботу молодь візьметься?

Пошукові запити в Google пропонують наступні визначення кар’єри англійською мовою: іменник означає «заняття, яке виконується протягом значного періоду життя людини з можливостями для прогресу». Але як дієслово це означає «рухатися швидко та без контролю». Чи чекає сьогодні на молодих людей цей новий порядок роботи? Як буде змінюватися це поняття? Питання, які потребують відповіді.

Про визначення кар’єри та кар’єрне консультування читайте ось тут.