«Відеоспівбесіда». Якщо ви прочитали це слово і трошки зіщулилися, то ви точно не блогер та не web-cam модель. Нервувати перед об’єктивом камери — нормально. Але мало хто відмовиться від хорошої роботи лише тому, що доведеться пройти першу співбесіду по відео. Хвилюватися немає причин, але трошки порад та підготовки не завадить. Варто пам’ятати, що відеоспівбесіда — чудовий та сучасний спосіб зв’язатися з потенційним роботодавцем без необхідності виходити з дому. Тому не варто заперечувати прогрес, протріть об’єктив та починайте!

Посвята для початківців

Близько 60% компаній на певному етапі найму використовують відеоінтерв’ю. Тож, тікати безглуздо. Компанії бачать багато переваг у використанні відеотехнологій для перевірки кандидатів. І, якщо чесно, то з відеоспівбесідою ви отримуєте більше переваг.  Це швидко, це вправно, це економно. У 2012 році дослідники проводили опитування, яке показало, що 6 з 10 роботодавців використовували відео для співбесіди. Безумовно, ці показники ростуть.  

Існує 2 типи відеоспівбесіди:

1. Прямий ефір

Компанія може використовувати щось на кшталт Skype, Google Hangouts, Zoom або будь-який із мільйонів інструментів для відеоконференцій в Інтернеті.

Будьте уважні, переконайтеся, що ваш обліковий запис виглядає пристойно. Якщо ваш логін залишився ще зі шкільних років та виглядає як «лялечка-97», то варто змінити його на щось менш креативне. 

2. Записані відео

Це дуже популярна світова практика. В Україні наразі існує подібна digital-платформа — CVpool. Це зручно і вам, і роботодавцю. Адже ви отримуєте посилання на запис відео, та не підлаштовується під розклад співрозмовника. Він, у свою чергу, також дивиться ваше відео тоді, коли захоче. 

Зазвичай вам дають заданий проміжок часу на кожну відповідь. Ці питання можуть бути частиною процесу подання заявки або стати етапом перевірки після того, як ваше резюме дозволило вам піднятися над іншими. 

Практична частина підготовки

Якщо ви у житті відмінний співрозмовник, то під час відеосівбесіди вам теж повинно бути комфортно. Але, деякі деталі варто пам’ятати всім. 

1. Підтримуйте зоровий контакт 

Важливо встановити впевнений зоровий контакт під час співбесіди. Набагато складніше зробити це через відео. І неважливо це прямий ефір або CVpool. Коли ви спілкуєтесь з ким-небудь через відеоконференцію, очі, зазвичай, хочуть зосередитись на обличчі співрозмовника. Залежно від того, де це обличчя на моніторі, на чужому екрані це може виглядати так ніби ви дивитесь вниз чи вдалину.

Цього можна уникнути, змінивши розмір і перемістивши вікно з відеозображенням людини. Перемістіть його якомога ближче до веб-камери. Це дасть найбільше наближення до реального контакту з очима людини. Тепер пам’ятайте: між хорошим контактом очей та поглядом серійного вбивці є чітка межа. Та навпаки не влаштовуйте “стрілянину очима”. Будьте природним та впевненим.  

2. Обов’язково посміхайтеся, але не як Джокер 

Намагайтеся бути дружнім, а не моторошним. Тут головне не перестаратися. Посмішка призначена для того, щоб показати, що вам приємна людина, з якою ви спілкуєтеся та ви впевнені у собі. Істеричного сміху та анекдотів варто уникнути.

3. Контролюйте енергію та тіло

У всіх нас є трохи звичок, що відволікають — це нормально. Але у відеоінтерв’ю вам дійсно доведеться докладати зусиль, щоб бути виглядати спокійно.

Читати  Неприємні питання, жахливі співбесіди та як все це пережити?

Тому перед тим, як встановите зв’язок зі співрозмовником або почнете запис на платформі CVpoll, краще записати себе декілька разів в тестовому режимі, щоб побачити всі недоліки.  І ще одна порада: не тримайте руку під підборіддям, якщо ви не хочете виглядати як на фотографії зі школи та намагайтесь не зачіпати ваш ніс!

4. Заспокойте свої нерви

Майже кожен нервується під час підготовки до співбесіди. Саме невизначеність є найбільшою причиною стресу. Стає гірше тоді, коли ви були на кількох інтерв’ю, які вважаєте невдалими. 

Важливо знати, що нервувати — це нормально. Інтерв’ю — це навичка, як із будь-якою навичкою, ви покращуєте її з практикою. Типова співбесіда складається з 5-10 тем. У складній їх 12-15. Більше ніж треба у вас не запитають. Тож, колись це скінчиться. 

5. Оберіть оптимальну позу

Важливо пам’ятати, що існують деякі відмінності в ідеальній позі між особистим інтерв’ю та відеоінтерв’ю. На відео інтерв’юер, як правило, не бачать вашу нижню частину тіла.   Це означає, що вам не потрібно надто турбуватися про розташування ніг. Гарна нейтральна позиція у вашому кріслі — обидві ноги на землі.

Перехрещування ніг може бути занадто незручним для веб-камери, оскільки це може зіпсувати ваше зображення в екрані. Відрегулюйте стілець, щоб переконатися, що ви не занадто низько або високо розташованітем в кадрі.

Технічно-візуальна частина

Ось речі, які треба зробити, щоб підготуватися до відеоспівбесіди:

1. Техніка

Ознайомтеся зі своєю веб-камерою та мікрофоном, щоб ви знали, як вони працюють. Переконайтеся, що немає зайвих шумів та зображення чітке. Камера повинна знаходитись на рівні очей, щоб ви дивилися прямо в неї. 

2. Середовище

Співрозмовник побачить все, що у вас за спиною. Якщо ви записуєте відео вдома, то кімната має бути прибрана і нічого не повинно привертати більше уваги, ніж ви. Виведіть всіх собак, родичів та дітей в інше приміщення, щоб вони не заважали на відеоспівбесіді. Якщо ви не вдома, то уникайте зайвих людей поряд та надто гучної музики. 

3. Освітлення

Поставте світло за комп’ютером, щоб ваше обличчя було освітлене. Уникайте накладання тіней на обличчя. 

4. Одяг

Хоча людина бачить вас лише наполовину, штани все ж варто надіти. Якщо співбесіда на важливу посаду, то краще буде одягатися в діловий костюм. Не переконуйте себе та інших, що «це ж дім, одягнусь, як звичайно» та не сидить перед камерою в халаті або домашньому трикотажі. 

5. Інтернет

Не забувайте про хороший зв’язок. Ваш інтернет повинен працювати без збоїв. 

6. Відкритість

Не намагайтеся робити відеоінтерв’ю зі своєї поточної роботи, якщо там не знають про ваші пошуки.  Ви не на шпигунському завданні, тому шифруватись і переховуватись не варто. 

Важливо, що завдяки відеоспівбесіді роботодавець дізнається про вас майже стільки ж, скільки зі співбесіди віч-на-віч. Тож, готуватися треба так само серйозно!